[Solved] If 4 apples and 6 bananas cost $1.56, and 9 apples and 7 bananas cost $2.60, what is the cost of one apple and one banana?
Question: If 4 apples and 6 bananas cost $1.56, and 9 apples and 7 bananas cost $2.60. What are the cost of one apple and one banana?
We will solve the system of linear equations using the elimination method.
Step 1: Set up the equations
We are given the following information:
- 4 apples and 6 bananas cost $1.56
- 9 apples and 7 bananas cost $2.60
Let x be the cost of one apple, and y be the cost of one banana.
We can create the following system of linear equations:
- 4x + 6y = 1.56
- 9x + 7y = 2.60
Step 2: Eliminate one variable.
We’ll eliminate y by multiplying both equations by necessary multiples so that the coefficients of y in both equations are the same.
Multiply equation (1) by 7 and equation (2) by 6:
7(4x + 6y) = 7(1.56) 6(9x + 7y) = 6(2.60)
Which results in:
28x + 42y = 10.92 54x + 42y = 15.60
Step 3: Solve for x
Subtract equation (1) from equation (2) to eliminate the y variable:
54x + 42y – (28x + 42y) = 15.60 – 10.92 26x = 4.68
Now, divide by 26 to find the value of x:
x = 4.68 / 26 x ≈ 0.18
Step 4: Solve for y
Now that we have the value of x, we can find the value of y by plugging x back into either equation (1) or (2). We will use equation (1):
4x + 6y = 1.56 4(0.18) + 6y = 1.56 0.72 + 6y = 1.56
Subtract 0.72 from both sides:
6y = 0.84
Divide by 6 to find the value of y:
y ≈ 0.14
Step 5: Interpret the results
The cost of one apple (x) is approximately $0.18, and the cost of one banana (y) is approximately $0.14.
Method 2
Solution: From the information given, we will form an equation.
We will convert the price to cents; it will make calculations easier.
The cost of 4 apples and 6 bananas cost $1.56=156 ¢
Cost of 9 apples and 7 bananas $2.60=260 ¢
Let a represent the number of apples.
Let b represent the number of bananas.
According to the question, 4 apples and 6 bananas cost a total of $1.56, and 9 apples and 7 bananas cost a total of $2.60

Now, we will combine these equations in such a way that it eliminates either a or b.
There are multiple ways of doing this; we will use the elimination method.
We will choose to first multiply equation 1 by 9 and equation 2 by 4; we get
9(4a + 6b = 156)
4(9a + 7b = 260)

Subtracting equation 4 from 3, we get

Dividing both sides of equation 5 by 26, we get

∴ Value of b = 14
Substituting the value of b in equation 1, we get
4a + 6(14) = 156
4a + 84 = 156
4a = 156 – 84
4a = 72

a = 18
∴Value of a = 18
Hence, the cost of an apple is 18¢ or $0.18, and the cost of a banana is 14¢ or $0.14
Conclusion
If 4 apples and 6 bananas cost $1.56, 9 apples and 7 bananas cost $2.60. The cost of an apple is $0.18, and the cost of a banana is $0.14